A budaörsi múzeum megalakulása
Budaörs városának német múltjával, történetével és hagyományainak ápolásával foglalkozó Helytörténeti Gyűjtemény 1987. augusztus 18-án nyílt meg az egykor a Weber-családnak otthont adó házban, a Budapesti út 47. szám alatt. A ház 1888-ban épült. A muzeális értékű dokumentumok és használati tárgyak közadakozásból kerültek a gyűjteménybe, melynek szervezett kialakítása, már az 1970-es években megkezdődött Füzér Ferencné, az I. számú Óvoda igazgatójának vezetésével.
A
gyűjtemény anyaga először 1980 novemberében rendeződött kiállítássá, majd 1984-ben már a
Jókai Mór Művelődési Házban volt ismét látható. Fehérváry János tanácselnök támogatásával és több németajkú lakos közreműködésével a későbbi gyűjteménynek otthont adó házat a Városi Tanács megvásárolta, így 1987-ben kerülhetett sor a megnyitóra, majd múzeumi működési engedélyek kiadására.
Budaörs német múltjának kiállításai
A gyűjtemény a változó témájú időszaki kiállítások megrendezése mellett állandó kiállításként mutatja be az egykor itt élt német ajkú lakosság életmódját, szokásait, hagyományait, és a városnak a németek betelepülésétől az 1946/47-ben bekövetkezett elűzésükig tartó történetét is.
1995-ben dr. Riedl Ferenc egykori budaörsi tanár és helytörténész nevét vette fel az intézmény. 2004-ben a két német származású díszpolgár, Hauser József és ifj. Szakály Mátyás tiszteletére emlékszobát rendeztek be a múzeumban. 2008-tól itt kapott helyet a Magyarországi Német Tájházak Információs Központja is. 2009. januárjában Bleyer Jakab egyetemi tanár, a hazai németség legnagyobb alakja nevét vette fel a Helytörténeti Gyűjtemény.
A budaörsi Helytörténeti Gyűjtemény rendszeresen fogadja az iskolás és ovis látogatókat is, akiknek a múzeum helytörténeti versenyeket és szakköröket is szervez.
A múzeum főépületének öt termében különböző kiállítások tekinthetők meg.
- Tisztaszoba: vallási élet, öltözékek bemutatása
- Sváb konyha és használati tárgyai
- Budaörs története a betelepítéstől a kitelepítésig (1720-1946)
- Budaörs díszpolgárai: Szakály Mátyás és Hauser József
- Időszaki kiállítások
A Heimatmuseum kiállításáról
A takaros tornácos Weber-házban egykor jómódú család két nemzedéke lakott, a múzeum bemutatja az elűzetésük előtti gazdapolgári életüket.
A tisztaszoba egy hagyományos budaörsi lakószobát mutat be, amely külön érdekessége a hajdani menyasszonyi és vőlegényi ruhába öltöztetett két baba. Ebben a helyiségben található a családi szent sarok, amely arról tanúskodik, hogy a településen mélyen vallásos, katolikus emberek éltek. A kis sarokban különböző búcsúkból hozott emléktárgyak és nemzedékről nemzedékre öröklött imakönyvek láthatók. A szobában több nemzedék viselete megtekinthetők és az életkornak megfelelő öltözködési szokásokba is betekintést lehet nyerni.
A szabadkéményes sváb konyhában sok virágos mázas-szilke (kívül-belül mázas kis illetve nagyobb cserépedények) tekinthető meg, amelyek hajdan a háziasszonyok büszkeségei voltak.
A konyhában sok olyan konyhai munkaeszköz ismerhető meg, melyekről a mai gyerekek még nem is hallottak, ilyen a kézi mángorló is.
A Heimatmuseum legkisebb szobájában rendezték be Szakály Mátyás karnagy és Hauser József iskolaigazgató emlékszobáját, melyben személyes tárgyaik, műveik, népdalgyűjteményeik és emlékérmeik közül látható néhány darab. A szoba hűen mutatja be a két nagyszerű ember életét és tevékenységét, azt hogy mennyi tettek Budaörs városáért, a kulturáliséletért és a helyi hagyományok megőrzéséért.
Forrás: Budaörs Lexikon - Grósz András és Filipszky István